Kategoriler
Antrenman Genel Vücut Geliştirme

BÖLGESEL ÇALIŞMA SİSTEMİ ( SPLIT SYSTEM TRAINING PRINCIPLE ) NEDİR?

Hem vücut geliştirmede hem de diğer spor branşlarında en çok uygulanan, vücut bölümleri ve kas gruplarını bölerek haftanın belirli günlerinde çalışma sistemidir.

Başlangıç seviyelerinden itibaren de uygulanabilen bu sistemde kas grupları daha çok enerji ile çalıştırılarak tam bir konsantrasyon ile daha verimli çalıştırılmaktadır.Tüm vücudun aynı gün çalıştırılması, çalışmalar ilerledikçe vücuda çok yük bindirecek ve bu da enerjinin düşmesine neden olup, geri kalan hareketlerin tam yapılamamasına neden olacaktır. Bunu önlemek için de en uygun yol vücut ve kas gruplarını bölgelere ayırarak, haftanın değişik günleri çalışmaktır.

Bu sisteme örnek verecek olursak ;

Başlangıçta haftalık 4 günlük bir çalışma idealdir. Bu sisteme göre vücudun bir bölümü Pazartesi ve Perşembe, diğer bölümü ise Salı ve Cuma günleri olmak üzere, her iki grup arka arkaya gelen günlerde çalıştırılarak, bir gün dinlenme yapılır. Sonra tekrar aynı sıra ile önceki çalışmalar tekrarlanır. Bu çalışma sistemi ile ilgili örnek programlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu çalışma sistemi en fazla uygulanan bir genel sistem olup, programların içinde birkaç çalışma sistemi ile de uygulanabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir