Kategoriler
Supplementler Vücut Geliştirme

KAS KÜTLENİZİ ARTTIRMAYA YÖNELİK TAKVİYELER

Egzersizin önemli bir yararı kas ve güç kazanmaktır. Sağlıklı bir kas miktarına sahip olmak, egzersiz ve günlük yaşamda elinizden gelenin en iyisini yapmanıza olanak sağlar.

Maksimum kas kazancı için üç ana kriter karşılanmalıdır: yaktığınızdan daha fazla kalori yemek, parçaladığınızdan daha fazla protein tüketmek ve kaslarınıza zorlayıcı bir egzersiz programı uygulamak.

Diyet takviyesi almadan tüm bu kriterleri yerine getirmek mümkün olsa da, bazı takviyeler hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Aşağıda listelenen 5ek ürün egzersiz programınızla daha fazla kas kazanmanıza yardımcı olabilir.

1. Kreatin

Kreatin, vücudunuzda doğal olarak üretilen bir moleküldür. Kaslarınız ve diğer dokularınız için enerji sağlar.

Bununla birlikte, onu bir diyet takviyesi olarak almak, kas kreatin içeriğini normal seviyelerinin ötesinde% 40’a kadar artırabilir.

Bu kas hücreleri ve egzersiz performansını etkiler, kas kazancını arttırır. Aslında, çok sayıda araştırma kreatinin kas gücünü artırdığını göstermektedir.

Eğer kas kazanmaya çalışıyorsan, bu iyi bir haber. Daha fazla güç, egzersiz sırasında daha iyi performans göstermenizi sağlar ve zamanla kas kütlesinde daha büyük artışlara yol açar.

Kreatin ayrıca kas hücrelerinizde su içeriğini artırabilir. Bu, kas hücrelerinizin hafifçe şişmesine ve kas büyümesi için sinyaller üretmesine neden olabilir.

Ayrıca, bu takviye, IGF-1 gibi kas büyümesinde rol oynayan hormon seviyelerini artırabilir. Ayrıca, bazı araştırmalar kreatinin proteinlerinizin kaslarınızdaki parçalanmasını azaltabileceğini göstermektedir.

Kreatin de yoğun bir şekilde incelenmiştir ve olağanüstü bir güvenlik profiline sahiptir.

Kas kazanmanıza yardımcı olacak bir takviye arıyorsanız, önce KREATİN düşünün .

Kreatin takviyeleri için online alışveriş yapabilirsiniz.

2. Protein Takviyeleri

Yeterli protein almak, kas kazanmak için çok önemlidir.

Spesifik olarak, kas kazanmak için, vücudunuzun doğal süreçlerden ayırdığından daha fazla protein tüketmeniz gerekir.

İhtiyacınız olan tüm proteini protein yönünden zengin yiyeceklerden elde etmek mümkün olsa da, bazı insanlar bunu yapmakta zorlanıyor.

Mevcut birçok farklı protein takviyesi vardır, ancak en popüler bazıları peynir altı suyu, kazein ve soya proteinidir. Diğer protein takviyeleri, yumurta, sığır eti, tavuk veya diğer kaynaklardan izole edilmiş protein içerir.

Araştırmalar, takviyeler yoluyla ekstra protein eklenmesinin, egzersiz yapan kişilerde ekstra karbonhidrat eklemekten biraz daha fazla kas kazanmasına neden olduğunu göstermektedir.

Ancak, normal diyetlerinde yeterli miktarda protein almayan insanlar için bu etkiler muhtemelen en büyüktür.

Aslında, bazı araştırmalar, çok yüksek miktarda protein takviyesi tüketmenin, eğer zaten yüksek proteinli bir diyet uygularsanız, kası artırmaya yardımcı olmadığını göstermektedir.

Birçok insan günlük ne kadar protein tüketeceğini merak ediyor . Kas kazanmaya çalışan aktif bir bireyseniz, kilo başına 0.5-0.9 gram protein (kg başına 1.2-2.0 gram) vücut ağırlığı en iyi olabilir.

Protein takvileri için online alışveriş yapabilirsiniz.

3. Weight Gainers

Kilo artırıcılar, daha fazla kalori ve protein almanıza yardımcı olmak için tasarlanmış takviyelerdir. Genellikle kas kazanmak için mücadele eden kişiler tarafından kullanılır.

Bazı insanlar büyük miktarda kalori tüketirken ve ağırlık kaldırırken bile kas elde etmekte zorlanırlar.

Kilo alımı takviyelerinin kalori içeriği değişmekle birlikte, porsiyon başına 1.000’den fazla kalori içermeleri nadir değildir.

Birçok insan bu kalorilerin proteinden geldiğini düşünüyor çünkü kas geliştirme açısından çok önemli. Ancak, kalorilerin çoğu aslında karbonhidratlardan geliyor.

Bu yüksek kalorili besin takviyeleri için genellikle 75–300 gram karbonhidrat ve 20-60 gram protein bulunur.

Bu ürünler daha fazla kalori tüketmenize yardımcı olabilirken, kilo alma takviyesi konusunda büyülü bir şey olmadığını fark etmek önemlidir.

Fiziksel olarak inaktif erişkinlerde yapılan bazı araştırmalar, sert bir şekilde artan kalorilerin yeterli protein yediğiniz sürece kas gibi yağsız kütlenin artabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, yetişkinlere ağırlık verilmiş eğitimlerde yapılan araştırmalar, kilo alma takviyesi almanın yağsız kitlenin arttırılmasında etkili olmayabileceğini göstermiştir.

Genel olarak, kilo vericiler, yalnızca yeterli miktarda yiyecek yemeye zorlanıyorsanız ve daha fazla gerçek yiyecek yemekten ziyade kilo almayı içmeyi daha kolay buluyorsanız önerilir.

Gainer takviyeleri için online alışveriş yapabilirsiniz.

4. Beta-Alanin

Beta-alanin , yorgunluğu azaltan ve egzersiz performansını artırabilen bir amino asittir.

Ek olarak, bir egzersiz programı izliyorsanız beta alanin kas kütlesini artırmaya yardımcı olabilir.

Bir çalışma, sekiz hafta boyunca günde 4 gram beta alanin almanın yağsız vücut kitlesini üniversite güreşçilerinde ve futbol oyuncularında plasebodan daha fazla arttırdığını gösterdi.

Başka bir çalışmada, altı haftalık, yüksek yoğunluklu aralıklı bir antrenman programına beta alanin takviyesi eklenmesinin yağsız vücut kitlesini plaseboya göre yaklaşık  (0.45 kg) arttırdığı bildirildi.

Beta-alanin ve kas kazancı hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, bu ek bir egzersiz programı ile birleştirildiğinde kas kazanımını desteklemeye yardımcı olabilir.

Beta-alanin takviyeleri için online alışveriş yapabilirsiniz.

5. Dallanmış Zincirli Amino Asitler (BCAA)

Dallanmış zincirli amino asitler (BCAA’lar) üç ayrı amino asitten oluşur: lösin, izolösin ve valin.

Çoğu protein kaynağında, özellikle et, kümes hayvanları, yumurta, mandıra ve balık gibi hayvansal kökenli olanlarda bulunurlar.

BCAA’lar kas gelişimi için kritik öneme sahiptir ve kaslarınızdaki amino asitlerin yaklaşık% 14’ünü oluşturur.

Hemen hemen herkes BCAA’ları her gün yiyeceklerden tüketir, ancak BCAA’ları ek olarak almak da çok popülerdir.

Küçük bir araştırma, BCAA’ların bir plaseboya kıyasla kas kazancını artırabileceğini veya kas kaybını azaltabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, diğer araştırmalar, bir egzersiz programını izleyenlerde BCAA’ların daha fazla kas kazancı üretmeyebileceğini göstermektedir.

BCAA takviyelerinin sadece diyetinizde yeterince yüksek kaliteli protein tüketmediğiniz takdirde size fayda sağlayabileceği muhtemeldir.

Diyetiniz yetersizse faydalı olsalar da, BCAA’ların kas kazanımı için bir tamamlayıcı madde olarak önerilmesinden önce daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulur.

BCAA takviyeleri için online alışveriş yapabilirsiniz.

 

Kategoriler
Fitness Supplementler Vücut Geliştirme

HANGİ SUPLEMENTLERİ NE ZAMAN VE NASIL KULLANMALIYIZ?

Whey protein nedir? Yararları ve zararları nelerdir?

Süt, kazein ve peynir altı suyu olmak üzere iki proteinden yapılır. Peynir altı suyu proteini sütteki kazeinden ayrılabilir veya peynir yapımının bir yan ürünü olarak oluşturulabilir. Whey protein, 9 esansiyel amino asitin tümünü içerdiğinden, eksiksiz bir protein olarak kabul edilir. Laktoz içeriği düşüktür.

Whey proteini kullanımının birçok yararı vardır ve araştırmacılar sürekli olarak yeni özellikler bulmaktadırlar. Size, whey proteinin faydalarının neler olabileceğini ve bazı yan etkilere ve potansiyel riskleri açıklamaya çalışıcaz.

Whey proteinin yararları:

– Özelliklem aromasız içildiğinde yağ yakmaya ve daha yağsız kaslanmaya yardımcı olduğu araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır.

– Yapılan araştırmalar sonucunda kolesrolü büyük oranda düşürdüğü gözlenmiştir.

– Astımlı çocuklarda bağışıklık tepkisini arttırdığı gözlenmiştir. (Kaynak;Uluslararası gıda bilimi ve beslenme dergisi)

– Whey proteini ile yapılan içeceklerin, hipertansiyonu olan hastalarda kan basıncını önemli ölçüde azalttığını ;kalp hastalığı veya inör gelişme riskleri de daha düştüğü gözlenmiştir.(kaynak; International Dairy Journal)

Yan etkileri ;

– Uzmanların belirttiği ölçülerde, whey proteinin herhangi bir ters olaya neden olduğu gözlenmemiştir. Bununla birlikte, çok fazla ve bilinçsizce tüketmek şunlara neden olabilir,

– Mide ağrıları

– Kramplar

– İştah azalması

– Mide bulantısı

– Baş ağrısı

Vücut Geliştirmede Whey Protein ;

Vücut geliştirme ve diğer güce dayalı sporlarda whey proteini takviyesi kas protein sentezini iyileştirmeye ve yağsız doku kitlesinin büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir.

Uluslararası spor beslenme ve Egzersiz Metabolizması Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, “direnç eğitimi sırasında whey proteini takviyesinin, kullamayan erkeklere kıyasla yağsız doku kütlesinde daha büyük bir artış saptanmıştır.”

Whey Proteini Nasıl Kullanmalıyız;

En etkili olduğu zaman anrenman öncesi ve sonrasıdır. Özellikle antrenman sonrasında kasların kendini yenileyebilmesi için protein sentezine ihtiyacı vardır. Antrenmandan sonra alınan whey proteinde yıpranan kaslara nüfus ederek onarımına ve gelişmesine katkıda bulunur.

Kreatin Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir?

Kreatin, vücuttaki hücrelere, özellikle de kas hücrelerine enerji sağlamaya yardımcı olan azotlu bir organik asittir.

Kırmızı et ve balıklarda doğal olarak bulunur, vücut tarafından yapılır ve ekstradan takviyelerden de elde edilebilir.

Takviyeler sporcular tarafından performanslarını artırmak ve kas kütlesini artırmak için kullanılır.

Yüksek yoğunluklu yapılan antrenmanlarda performansı arttırmak için kreatin kullanılıyor.

Vücut kitle artışına neden olabilir.

Kreatin üç amino asitten oluşur: L-arginin, glisin ve L-metiyonin. İnsan kanının toplam hacminin yaklaşık yüzde 1’ini oluşturur.

Bir kişinin günde 1 ila 3 gr kreatine ihtiyacı vardır. Bunun yaklaşık yarısı gıdalardan gelir ve geri kalanı vücut tarafından sentezlenir. Besin kaynakları arasında kırmızı et ve balık bulunur. Bir kilo ham dana eti veya somon balığı 1 ila 2 gram kreatin sağlar.

Yoğun bir şekilde antrenman yapan sporcuların vücutlarını korumak için günde 5 ila 10 gr kreatin tüketmeleri gerekebilir .

Kreatin sporcular arasında kullanılan en popüler suplement tir.

Kreatinin Yararları;

– Direnç antrenmanının güç ve vücut kütlesi üzerindeki etkilerini arttırır.

– Yüksek yoğunluklu yaptığımız antrenmanının kalitesini ve faydalarını arttırır.

-150 saniyeden uzun süren aerobik egzersiz faaliyetlerinde dayanıklılık performansını artırır.

– Gücü, yağsız kitleyi, günlük yaşam performansını ve nörolojik fonksiyonu iyileştirebilir.

Önerilen dozlarda,kreatin tüketmek “muhtemelen güvenli” olarak kabul edilir .

Kreatinin Yan Etkileri;

– Karın ağrısı

– Mide bulantısı

– Kas krampı

– İshal

Böbrek hastalığı olan kişilere kreatin kullanmamaları tavsiye edilir. Diyabetli ve kan şekeri takviyesi alanlara dikkat etmeleri önerilir.

Kreatini Nasıl Kullanmalıyız? 

ÖÖzellikle antrenman sonrasında kullanılması tavsiye edilir. Kreatini herhangi bir içecek ile karıştırarak içebilirsiniz. Aromalı formlarıda mevcuttur.

BCAA Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? 

Özellikle vücut geliştirmeye yeni başlayanların yada aktif olarak devam edenlerin en çok kullandıkları suplemenlerden biri BCAA dır.

BCAA’lar, vücudumuzun kas proteininin yaklaşık% 35’ini oluşturan temel amino asitler ; lösin, izolösin ve valindir. Bunlar vazgeçilmezdir. Çünkü vücudumuz bu temel amino asitleri kendi yapmaz, onları yiyecek ve egzersiz takviyelerinden alabiliriz. Diğer amino asitler gibi onlar da proteinin yapı taşlarıdır.Ancak bu belirli amino asitler, egzersiz sırasında kaslarınızı besleyen ve protein parçalanmasını en aza indiren kas glikojen depolarının korunmasına da yardımcı olabilir.

Ne işe yarar?

BCAA’lar egzersiz sırasında iskelet kaslarınızı besler, bu da size antrenman performansınızı arttırmanız için gereken avantajı sağlar. Vücudunuzu BCAA’larla takviye etmek, kaslarınızın enerji üretimi için kullandığı birincil yakıt olan glikojen depolarınızı korumanıza yardımcı olur. Bu, vücudunuzun egzersiz yaparken kullanabileceği güvenilir bir enerji kaynağına sahip olduğu anlamına gelir. Ayrıca, bol miktarda glikojen depoları vücudunuzun enerji için kas proteinini parçalamasını önler. Bu nedenle BCAA takviyeleri, kaslarınız için bir kazan-kazandır. Korunmalarına ve korunmasına yardımcı olurlar. Bu potansiyel olarak daha fazla enerji, daha fazla tekrar ve daha fazla PUMP etkisi yaratır.

Nasıl kullanılır? 

BCAA lar antrenman öncesinde, antrenman sırasında ve sonrasında kullanılabilir. Özellikle antrenman sırasında kaslarınız çalışırken kullanmanız daha etkili olabilir.

 

 

Kategoriler
Supplementler

SUPPLEMENT NEDİR? SUPPLEMENT KULLANMALIMIYIM?

Supplement Nedir?

Supplement takviyeleri, beslenmenize ek gıda oluşturmak için kullanılır. Supplament takviyeleri hap, kapsül, toz, jel veya sıvı formunda olabilir. Vitaminler, mineraller, lifler, amino asitler, şifalı bitkiler veya diğer bitkiler veya enzimler içerebilirler . Bazı supplementler yiyecek ve içeceklere karıştırılarak kullanılabikir.

Supplement kullamalı mıyım?

Sağlıklı ve ihtiyacınız olan besinleri yiyerek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı insanlar günlük beslenmelerinde yeterli miktarda vitamin ve mineral almazlar ve ek supplamentler tavsiye edilebilir. Supplementler günlük beslenmenizde eksik olabilecek besinleri sağlayabilir. Bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Herhangi bir takviye almadan önce bir uzmanla görüşün. Bazı takviyeler, daha önce almış olduğunuz ilaçların çalışma şeklini değiştirebilir. Uzman kişi tarafından önerilen markayı aldığınızdan ve yönlendirdiği şekilde kullandığınızdan emin olun.

Bir supplement takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını merak ediyor musunuz? Kendinize neden supplement takviyesi almak isteyebileceğinizi düşündüğünüzü sorun.Yeterli miktarda besin alabiliyor musunuz? Bir arkadaş, bir spor hocası ya da bir reklam mı kullanmanı önerdi? Bazı dergilerde, internette veya TV’de supplement reklamları, bu takviyeleri daha iyi hissetmeniz, sizi daha formda göstermek, hatta kasların daha iyi gelişeceğine, antrenmanlarınızı daha verimli ve güçlü yapacağınıza, testosteronunuzu daha fazla arttıracağına dair sözler veriyor. Bununla ilgili SERTFİT olarak yayınladığım hangi supplement leri nasıl ve ne zaman kullanmalıyız? adlı makalemden inceleyebilirsiniz.