GOLFÇÜ DİRSEĞİ SAKATLIĞI NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Medial epikondilit, bir tendonun iltihaplanması veya tahrişi ile işaretlenmiş bir durum olan bir tendinit türüdür. Medial epikondilit durumunda, aşırı kullanım veya yaralanma, tendonda dirseği bileğe bağlayan küçük yırtılmalara neden olur. Bu yırtılmalar tendonun şişmesine ve ağrıya neden olur.

Belirtiler

Medial epikondilit semptomları, özellikle rahatsızlığın aşırı kullanımı nedeniyle ortaya çıktığında yavaşça gelişebilir. Özellikle yaralanma durumunda aniden semptomlar geliştirebilir.

Medial epikondilit ile ilişkili semptomlar hafif veya şiddetli olabilir. Bazıları:

– Bileği ön kola doğru çekerken ağrı

– Dirseğin içinden bilekden pembemsiye uzanan ağrı

– Zayıf bir kavrama

– Elimizi sıkarken ağrı

– Dirseği hareket ettirmede zorluk

– Dirsekten ele ve pembemsi parmaklara uzanan bir karıncalanma hissi

– Sert bir dirsek

– Zayıflamış bir bilek

Nedenleri ve risk faktörleri

Tendonun aşırı kullanımı medial epikondilitin en sık nedenlerinden biridir. Tendonda küçük yırtıklar tekrarlanan aktiviteden sonra ortaya çıkabilir. Zamanla, bu yırtılmalar şişmeye ve ağrıya neden olabilir.

Medial epikondilit düzenli olarak sporcuları etkiler ve aşağıdaki sporları yapan kişiler bu durumu geliştirme riski daha yüksektir:

– Golf

– Tenis, raketbol veya squash

– Ağırlık kaldırma

– Beyzbol

– Kürek çekme

Diğerleri işte gerçekleştirilen faaliyetler nedeniyle risk altında olabilir. Bileğin sürekli olarak bükülmesini veya bükülmesini içeren herhangi bir aktivite tendonu zorlayabilir.

Yüksek riskli mesleklerde bulunanlar:

– Kasaplar

– Tesisatçılar

– İnşaat işçileri

– Normal bilgisayar kullanıcıları

– Montaj hattı işçileri

– Aşçılar

– Boyacılar

Ne zaman doktora görünmeli?

Ne zaman bir kişi kalıcı, açıklanamayan bir acı yaşarsa, sebebini belirlemek ve bir çözüm bulmak için tıbbi yardım almalıdır.

Bir kişi medial epikondilitine neden olan aktiviteyi tanımlayabilirse, aktiviteyi durdurmak sonunda ağrıyı azaltır.

Dinlenme sıklıkla iyileşmeye yol açar. Ancak, şiddetli belirtileri olan veya dinlendikten sonra yalnızca sınırlı bir rahatlama yaşayan insanlar doktora görünmelidir. Doktor ağrının nedenini teşhis edebilecek ve tedavi seçenekleri önerebilecektir.

Teşhis

Sadece doktor medial epikondilit tanısı koyabilir ve gerekli olan tek şey fizik muayenedir.

Doktor muhtemelen evde ve işteki günlük aktiviteleri soracaktır. Bazı durumlarda, doktor kolun röntgenini çekmek isteyecektir.

Fizik muayenesi, ön kolun avuç içi ile bir masaya yerleştirilmesini içerecektir. Doktor daha sonra elinize baskı uygular ve elden elinizi bileğe doğru bükmenizi ister.

Medial epikondilit, eğer bir kişi bileğini esnetirken kolun iç tarafında ağrı çekiyorsa teşhis edilir.

Tedavi

Medial epikondilit için ilk tedavi, bir kişi doktor görmeden önce başlayabilir. Sorunlu aktiviteden istirahat ağrıyı birkaç gün içinde hafifletebilir.

İyileşmeye yardımcı olmak için bir kişi ayrıca:

– Önkolun dirseğine ve iç kısmına buz uygulayın

– Güçlendirme egzersizleri uygulama

– Önkol germe egzersizleri yapın

– Ekstra destek için özel dirseklik kullanın

– Kolu içeren aktiviteye yavaş yavaş geri dönün

Egzersizler

Koldaki kasların egzersizi ve gerilmesi medial epikondilitin önlenmesine veya iyileşmesine yardımcı olabilir. Bir doktora veya fizyoterapiste aşağıda listelenen egzersizler hakkında danışın . Daha fazla önerileri olacaktır.

Top sıkma

Sıkıştırmalar, yumuşak bir lastik top veya stres giderici içeren basit bir egzersizdir . Topu etkilenen elin avucuna yerleştirin ve etrafına bir yumruk yapın. Tekrarlamada sıkma ve bırakma önkolü güçlendirecektir.

Parmak uzantıları

Beş parmak ucunu bir araya getirin ve etraflarına lastik bir bant geçirin. Parmakları, lastik bandın izin verdiği kadar uzağa uzatın.

Bilek uzantıları

Bu egzersizi yapmadan önce 1 kiloluk bir kilo al. Yaralı önkol, el kenarı üzerinde asılı olacak şekilde diz veya masanın üzerine yerleştirin. Ağırlığı bu elinizde tutun ve yavaşça kaldırın ve indirin.

Önkol pronasyon ve supinasyon

Bu alıştırma çekiç gibi ağır bir cisim tutmayı içerir.

Stabilite için hasarlı önkolü bir masa veya diz üzerine yerleştirin. Başlamak için, nesneyi avuç gövdeye paralel olacak şekilde tutun. Elinizi, avuç içi aşağı bakacak şekilde döndürün. Başlangıç ​​pozisyonuna dönün, ardından elinizi avuç tavana bakacak şekilde döndürün.

 

 

Yorum Yap