İZOMETRİK GERİLİM SİSTEMİ (ISO TENSION TRAINING PRINCIPLE) NEDİR?

Bu sistem, herhangi bir alet veya makine kullanmadan, seçilen bir kas grubunun kendi kasılma gücü ve kabiliyeti ile olabildiği kadar şiddetle kasılarak çalıştırılması esasına dayanır. Bu çalışma ile ilgili kasa kuvvet ve ölçü kazandırabileceği gibi, onun kontrol edilebilme yeteneğini de sağlamaktadır. Bu sistemle çalıştırılmak istenen kas 3 ile 6 saniye süreyle bütün şiddetiyle kasılmaktadır. Bu çalışma üç kez tekrarlanır ve çalıştırılan kısma azami ayrıntı ve form kazandırır.

Bunun benzer bir şeklide izometrik çalışmadır. Bu çalılmalar sabit bir güce karşı, kası hareket ettirmeden, statik bir gerilim ile itme veya çekme gibi bir aktivite ile uygulanmaktadır.

İzometrik Çalışmalar:

1. Vücut gelişme ve herhangi bir spor aktivitesine ara verildiğinde,

2. Yine vücut geliştirme çalışmalarında %10’u geçmeyecek şekilde,

3. Aşılamayan platoları  veya ölü noktaları aşabilmek için o noktadan itibaren yapılabilen, çok yararlı çalışmalardır.

Bu çalışmalar ; duvar, kapı, sütun vs. ile yapılabildiği gibi, havlu, halat ve benzeri araçlarla da yapılabilir.

Çalışma şekli :

Çeşitli şekil ve pozisyonlarda uygulanabilir. Set ve tekrarlar aynı vücut geliştirme çalışmalarında olduğu gibidir. Ancak kasılma süresi önemlidir. Çalışırken çekme veya itme şeklindeki karşı koyma hareketi yarı güçle yapılıyorsa, ilgili kası kasma süresi 15-20 saniye, karşı koyma tam güçle yapılıyorsa, kasma süresi 2-3 saniye olmalıdır.

Çalışma süresince nefes tutulmamalı ve kaslar her gün çalıştırılmamalıdır.

Bu çalılma sistemi özellikle, antrenmanlara ara verildiği dönemlerde, aletsiz çalışmalarla birlikte formu korumak için en ideal çalışma şeklidir.

Yorum Yap