KARIN BÖLGESİNDEKİ YAĞLARDAN NASIL KURTULURUZ?

İnsanların zayıf beslenme, egzersiz eksikliği ve stres dahil olmak üzere karın bölgesinde yağ kazanmasının birçok nedeni vardır. Beslenmeyi iyileştirmek, etkinliği arttırmak, stresi azaltmak ve diğer yaşam tarzı değişikliklerini yapmak herkesin istenmeyen karın yağlarını kaybetmesine yardımcı olabilir.

Göbek yağı, karın çevresindeki yağ anlamına gelir. İki tür karın yağı vardır:

  • Viseral : Bu yağ bir insanın organlarını çevreler.
  • Subkutan : Bu, derinin altına oturan yağdır.

Viseral yağdan kaynaklanan sağlık komplikasyonları deri altı yağa sahip olmaktan daha zararlıdır. İnsanlar karın yağını kaybetmek için birçok yaşam tarzı ve diyet değişikliği yapabilir.

Karın bölgesindeki yağlanmanın nedenleri ;

Aşırı karın yağının yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

1. Kötü beslenme

Kek ve şeker gibi şekerli yiyecekler ile soda ve meyve suyu gibi içecekler:

– kilo almaya neden olur

– kişinin metabolizmasını yavaşlatır

– kişinin yağ yakma yeteneğini azaltır

Düşük proteinli, yüksek karbonhidratlı diyetler de kiloyu etkileyebilir. Protein, bir kişinin daha uzun süre daha iyi hissetmesine yardımcı olur ve beslenmesinde yağsız protein içermeyen insanlar genel olarak daha fazla yiyecek yiyebilir.

Özellikle trans yağlar, iltihaplanmaya neden olabilir ve şişmanlığa neden olabilir . Trans yağlar, örneğin kekler veya krakerler gibi fast food ve unlu mamuller gibi birçok gıdada bulunur.

Yiyecek etiketlerini okumak, bir kişinin yiyeceklerinin trans yağ içerip içermediğini belirlemesine yardımcı olabilir.

2. Çok fazla alkol

Aşırı alkol tüketmek, karaciğer hastalığı ve iltihap gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Güncel Obezite Raporları dergisindeki alkol tüketimi ve obezite hakkında 2015 tarihli bir rapor, aşırı alkol içmenin erkeklerde karın çevresinde kilo almasına neden olduğunu, ancak kadınların çalışma sonuçlarının tutarsız olduğunu göstermektedir.

3. Egzersiz eksikliği

Bir insan yaktıklarından daha fazla kalori tüketirse , kilo alır.

Etkin olmayan bir yaşam tarzı, bir kişinin özellikle karın çevresinde olmak üzere aşırı yağlardan kurtulmasını zorlaştırır.

4. Stres

Kortizol olarak bilinen bir steroid hormonu vücudun kontrolünde ve stresle baş etmede yardımcı olur . Bir kişi tehlikeli ya da yüksek basınçlı bir durumda olduğunda, vücutları kortizol salgılar ve bu onların metabolizmasını etkileyebilir.

İnsanlar stres altında olduklarında kendilerini rahat hissederler ve kortizol fazla kalorilerin daha sonra kullanılmak üzere göbek ve vücudun diğer bölgelerinde kalmasına neden olur.

5. Genetik

Bir kişinin genlerinin obez olup olmadıklarına bir rol oynayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bilim adamları, genlerin davranış, metabolizma ve obezite ile ilgili hastalıkların gelişme riskini etkileyebileceğini düşünüyor .

Benzer şekilde, çevresel faktörler ve davranışlar da insanların obez olma ihtimalinde rol oynamaktadır.

6. Kötü uyku

Klinik Uyku Tıbbı Dergisi’ndeki bir çalışma, kilo alımını kısa süreli uyku süresine bağlıyor, bu da aşırı miktarda göbek yağına neden olabilir.

Hem düşük kalite hem de kısa uyku süresi, karın yağının gelişmesinde rol oynayabilir.

Yeterince iyi uyuyamamak, potansiyel olarak duygusal yeme gibi sağlıksız yeme davranışlarına yol açabilir.

7. Sigara içmek

Araştırmacılar sigara içmenin doğrudan göbek yağının nedeni olduğunu düşünmeyebilir, ancak bunun bir risk faktörü olduğuna inanırlar.

Plos dergisinde yayınlanan bir 2012 araştırması , obezitenin sigara içenler ile içmeyenler arasında aynı olmasına rağmen, sigara içenlerin içmeyenlere göre daha fazla göbek ve iç organ yağına sahip olduğunu göstermiştir.

Karın bölgesi yağı nasıl kaybedilir ?

Aşağıdaki değişiklikleri göz önüne alarak, insanlar istenmeyen karın yağlarını kaybedebilir:

1. Diyetinizi geliştirin

Sağlıklı ve dengeli bir diyet, bir kişinin kilo vermesine yardımcı olabilir ve genel sağlık üzerinde de olumlu bir etkisi olması muhtemeldir.

İnsanlar şeker, yağlı gıdalar ve düşük besin içeriğine sahip rafine karbonhidratlardan uzak durmalıdır . Bunun yerine, bol miktarda meyve ve sebze, yağsız proteinler ve kompleks karbonhidratlar yemelidirler.

2. Alkol tüketiminizi azaltın

Aşırı karın yağını kaybetmeye çalışan bir kişi alkol alımını izlemelidir. Alkollü içecekler genellikle kilo alımına katkıda bulunabilecek ek şeker içerir.

3. Egzersizinizi arttırın

Hareketsiz bir yaşam tarzı, kilo almayı da içeren birçok ciddi sağlık problemini beraberinde getirir. Kilo vermeye çalışan insanlar günlük rutinlerine iyi bir egzersiz yapmalılar.

Hem aerobik egzersiz hem de kuvvet antrenmanı yapmak, insanların karın yağlarıyla mücadele etmelerine yardımcı olabilir.

Egzersiz, eğer insanlar hem kardiyovasküler hem de yüksek yoğunluklu antrenmanları ağırlık ve direnç antremanı ile birleştiriyorsa en etkilidir.

4. Daha fazla güneş ışığı alın

5. Stresinizi azaltın

Stres bir insanın kilo almasına neden olabilir. Stres hormonu kortizolün salınması, bir kişinin iştahını etkiler ve daha fazla yemelerine neden olabilir.

Stres giderici taktikler arasında dikkat ve meditasyon ile yoga gibi hafif egzersizler bulunur .

6. Uyku düzeninizi geliştirin

Uyku, insanların genel sağlığı için hayati öneme sahiptir ve çok az dinlenme, refah üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir.

Uykunun birincil amacı vücudun dinlenmesini, iyileşmesini ve iyileşmesini sağlamaktır, ancak aynı zamanda bir kişinin kilosu üzerinde de bir etkisi olabilir.

Bir kişinin göbek yağı da dahil olmak üzere kilo vermeye çalıştığında, yeterli kalitede uyku alması çok önemlidir.

7. Sigarayı bırakmak

Sigara içmek, birçok ciddi sağlık sorunlarının yanı sıra, göbek yağının artması için risk faktörüdür. Bırakma, göbek yağının fazla olması riskini önemli ölçüde azaltabilir ve ayrıca genel sağlığı iyileştirebilir.

Yorum Yap