Kategoriler
Beslenme Diyet Sağlık

KEFİR NEDİR? KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR? EVDE KEFİR NASIL YAPILIR?

Kefir Nedir?

Yoğurt, sütteki bakterilerin fermantasyonu iken, kefir, bakterilerin ve maya fermantasyonlarının bir kombinasyonudur. Bakteri ve maya kombinasyonuna “kefir taneciği” adı verilir.

Kefir taneleri, buğday veya pirinç gibi tipik tahıllar değildir ve glüten içermez. Süt, kefir taneleri ile birleştirilir ve kefir içeceğinin üretilmesi için sıcak bir alanda “kültür” olarak depolanır.

Kefir, ekşi ve keskin bir tada ve içilebilir yoğurtla benzer bir kıvama sahiptir. Fermantasyon işleminden dolayı kefir hafifçe karbonatlı bir tat alabilir.

Kefirin sağlık yararlarının çoğu probiyotik içeriğine bağlanmaktadır. Probiyotikler veya “iyi bakteri”, düzenli bağırsak hareketlerini sürdürmeye yardımcı olan, bazı sindirim koşullarını tedavi eden ve bağışıklık sistemini destekleyen canlı organizmalardır.

Kefirin faydaları nelerdir?

1. Kan şekeri kontrolü

2015 yılında yapılan bir çalışmada kefir tüketen ve konvansiyonel olarak fermente sütün şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri seviyelerine etkileri karşılaştırılmıştır .

Kefiri tüketen katılımcılar, açlıkta kan şekeri seviyelerini, geleneksel olarak fermente edilmiş sütü tüketenlerden önemli ölçüde daha düşüktü.

Kefir grubuna katılanlar, 3 ay boyunca kan şekeri yönetiminin bir ölçümü olan hemoglobin A1c değerlerini de düşürdüler.

2. Düşük kolesterol

2017 yılında kadınlar arasında yapılan bir çalışmada az yağlı süt ve kefir içenlerin kolesterol seviyelerindeki değişikliklere bakıldı. Katılımcılar günde 2 porsiyon az yağlı süt, 4 porsiyon az yağlı süt veya 4 porsiyon kefir içti.

8 hafta sonra, kefir içenler, günde sadece 2 porsiyon az yağlı süt içenlere kıyasla, toplamlarında ve “kötü kolesterol” seviyelerinde önemli düşüşler göstermiştir. Günde 4 porsiyon az yağlı süt tüketen katılımcılar da kolesterol seviyelerini düşürdüler.

Kefirdeki probiyotikler, vücudun gıdalardan ne kadar kolesterol emdiği konusunda rol oynayabilir. Ayrıca vücudun kolesterolü üretme, işleme ve kullanma şeklini de etkileyebilir.

3. Artan beslenme

Kefir içindeki besinler, kefir elde etmek için kullanılan sütün türüne bağlıdır. Genellikle iyi bir protein, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır . Bazı mağazalardan alınan markalar , aynı zamanda D vitamini ile de güçlendiriliyor .

4. Geliştirilmiş laktoz toleransı

Laktoz intoleransı olan insanlar, kefir içinde bulunan bakteriler laktozun çoğunu parçaladıkları için, semptomlar olmadan kefir tüketebilirler.

ABD’deki lider kefir markası yüzde 99 laktoz içermeyen iddia ediyor.

2003 yılında küçük bir çalışma kefir tüketimi zamanla laktoz sindirim geliştirilmiş ve potansiyel olarak laktoz intoleransı aşabilmesi için kullanılabileceği sonucuna vardı. Aromalı kefirin, muhtemelen aromalı ürüne şeker ilave edilmesinden dolayı sade kefirden daha olumsuz belirtileri ürettiğini belirtti.

5. Geliştirilmiş mide sağlığı

Mide hem iyi hem de kötü bakteri içerir. Aralarında dengeyi korumak, mideyi sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır. Hastalıklar, enfeksiyonlar ve antibiyotikler gibi bazı ilaçlar bu dengeyi bozabilir.

Probiyotikler, sindirim sisteminde doğal olarak bulunan iyi bakterilere benzer ve sağlıklı bir dengenin korunmasına yardımcı olabilir.

Bir derleme , mide ve ince bağırsaktaki peptik ülserlerin tedavisine yardımcı olmak için kefir kullanımını gösterdi .

6. Şifa özellikleri

Laboratuvar çalışmaları, kefirin antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğunu göstermiştir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Araştırmalar, kefirin gastroenterit , vajinal enfeksiyon ve maya enfeksiyonlarına karşı faydalı olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

7. Kilo kontrolü

Başka bir çalışma , kefir tüketiminin obez farelerde vücut ağırlığını ve toplam kolesterolü düşürdüğünü bildirdi . Ancak, insanlar hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Evde kefir yapımı

Bir kişi evde temiz bir ortamda kefir yapabilir. Kaplar, pişirme ekipmanları ve bir kişinin elleri başlamadan önce sabun ve suyla iyice yıkanmalıdır.

Malzemeler :

– Aktif kefir taneleri

– Tercih ettiğiniz süt türü

– Bir cam kavanoz

– Kağıt kahve filtresi veya tülbent

– Bir yapışkan bant

– Silikon bir spatula veya tahta kaşık (metal olmayan karıştırma kabı)

– Metal olmayan bir süzgeç

Her bir bardak süt için 1 çay kaşığı kefir tanesini bir cam kavanozda birleştirin. Kavanozu kağıt kahve filtresiyle örtün ve lastik bir bantla sabitleyin. Kavanozu zevkinize ve odanın sıcaklığına bağlı olarak 12-48 saat boyunca 21 ° C civarında sıcak bir yerde saklayın.

Süt kalınlaştığında ve keskin bir tada sahip olduğunda, kefir’i bir saklama kabına süzün. Sıkıca örtün ve 1 hafta kadar saklayın.

Evde kefir yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç ipucu :

– Metale maruz kalma, kefir tanelerini zayıflatabilir, bu nedenle metal kaplardan kaçının.

– 32 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklar sütün bozulmasına neden olabilir.

– Kavanozu doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

– Süzme kefir taneleri yeni kefirler yapmak için tutulabilir.

– Saklanırken ayrılmaya başlarsa sallayın.

– Meyve aromalı bir kefir yapmak için meyveyi doğrayın ve süzülmüş kefire ekleyin. 24 saat daha oturmasına izin verin. İsterseniz yeniden süzün.

Kefir nasıl kullanılır

Kefir, süt ve yoğurtların kullanıldığı birçok şekilde kullanılabilir.

Bir içecek olarak içilebilir, bir sıvı olarak karışım sıvısı olarak kullanılabilir veya tahıl veya yulaf üzerine dökülebilir. Kefir ayrıca unlu mamullerde, çorbalarda, soslarda veya salata soslarında da kullanılabilir, ancak ısı probiyotik konsantrasyonunu önemli ölçüde azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir