KİLO VERMEK VE YAĞLARDAN KURTULMAK İÇİN NELER YEMELİYİZ?

Eğer kilo vermeye çalışıyorsak, besleyici gıdaları tüketmeliyiz. Protein ve lif sağlayan yiyecekler özellikle kilo vermemizde yardımcı olabilir.

Bir çalışma, bazı yiyeceklerin; meyveler, sebzeler, kuruyemişler, tam tahıllar ve yoğurt dahil, kilo vermemizde önemli olduğunu buldu.

Aynı çalışmada patates cipsi, şekerli içecekler, kırmızı etler ve işlenmiş etler kilo alımı ile ilişkilendirildi.

Bu bulgulara dayanarak, kilo vermeye çalışırken kızarmış yiyecekleri, şeker eklenmiş yiyecekleri, yüksek yağlı etleri ve işlenmiş yiyecekleri sınırlamak en iyisi olabilir.

Doğru gıdalar yardımcı olsa da, kilo vermek ve kiloları uzak tutmak için fiziksel aktivite, spor esastır.

1 – Yumurta :

Yumurta, özellikle kahvaltılar için, kilo kaybını arttırmaya yardımcı olabilecek popüler bir besindir.

Araştırmalar , 21 erkekten oluşan küçük bir çalışmada , yumurta yemenin veya kahvaltıda hamur işi yemenin yemek alımı, açlık ve memnuniyet üzerindeki etkilerini karşılaştırdılar.

Ayrıca açlık hormonu olarak da bilinen kan şekeri, insülin ve grelin seviyelerine de baktılar .

Kahvaltıda yumurtasını yiyen erkeklerin bir sonraki öğünlerinde ve sonraki 24 saat içinde, kahvaltısında simit vb. yiyenlere göre çok daha az yediklerini buldular.

Yumurtalarını yiyenler de, kahvaltıdan 3 saat sonra simit yiyenlere göre daha az aç ve daha memnun olduklarını bildirdiler.

Kahvaltıdan sonra, yumurta grubu kan şekeri ve insülin seviyelerinde ve aynı zamanda simit grubundan daha düşük,
grelin seviyelerinde bir değişiklik göstermedi.

2. Yulaf ezmesi :

Güne bir kase yulaf ezmesi ile başlamak da kilo vermede etkin neden olabilir.

3. Fasulye, nohut, mercimek ve bezelye :

Grup olarak baklagiller, nohut, mercimek ve bezelye bakliyat olarak bilinir. Protein ve lif içeriğinin yanı sıra dolgunluk üzerindeki etkileri nedeniyle kilo kaybını etkileyebilirler.

Yulaf ezmesi gibi, bakliyat sindirim ve emilimini yavaşlatabilir çözünür lif içerir.Protein yemek, dolgunluğu gösteren hormonların salgılanmasına yol açar.

Araştırmacılar , bakliyat tüketiminin kilo kaybı üzerindeki etkisine bakmış olan çalışmaları analiz etmişlerdir.

Bakliyat içeren kilo verme diyetleri, kullanmayanlardan önemli ölçüde daha fazla kilo kaybı ile sonuçlanmıştır.Bakliyat içeren kilo verme diyetleri, yapmayanlara kıyasla kilo verme ile sonuçlanmıştır.

4. Kuruyemiş :

Aşırı kilolu ve obez kadınları içeren bir çalışmada , günde 50 gram badem içeren bir kilo verme diyetini badem içermeyen bir kilo verme diyetiyle karşılaştırıldı. 3 ay sonra, badem grubundaki kadınlar, diğer gruptaki kadınlardan önemli ölçüde daha fazla kilo kaybetti.

Badem grubundaki kadınlar ayrıca bel büyüklüklerinde, vücut kitle indekslerinde, toplam kolesterol , trigliseritlerde ve kan şekerinde çok daha büyük azalmalara sahipti .

Fındık, vücut ağırlığı üzerindeki etkisini açıklamaya yardımcı olabilecek protein ve lif içerir . Aynı zamanda kalp sağlığına uygun yağlar ve diğer faydalı besinleri içerirler. Fındık sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak dahil edilebilir olsa da, enerji yoğun bir gıda oldukları için moderasyon hala önemlidir.

Kilo geri kazanma, çoğu kez kilo verdikten sonra bireyler için bir endişe kaynağıdır.

5. Avokado

Avokado, lif ve faydalı yağların yanı sıra diğer birçok besin sağlayan bir meyvedir. Ayrıca kilo yönetiminin desteklenmesine yardımcı olabilirler.

Amerikalı yetişkinlerin üzerinde yapılan bir araştırmada , avokado tüketenlerin, ağırlıkla daha az tartılarak, BKİ’ye sahip olmadıklarından daha düşük olduğunu buldu. Avokado yiyen insanlar, aynı zamanda almayan insanlardan daha fazla meyve, sebze ve lif yeme eğilimindeydi.

Avokadoyu yiyen insanlar genel olarak daha sağlıklı bir diyet uyguladılar ve yapmayanlardan önemli ölçüde daha az ilave şeker tükettiler. Benzer şekilde, metabolik sendrom için riskleri, avokado tüketmeyenlere göre daha düşüktü.

6. Karpuz :

Yazın vazgeçilmez meyvelerinden olan karpuz lif kilo yönetimi ile ilişkilendirilmiştir ve en yüksek lifli meyvelerin bir kısmı olma eğilimindedir.

Bir bardak ahududu veya böğürtlen 8 g lif sağlar. Yulaf ezmesi, yoğurt veya salata gibi birçok gıdaya çilek eklenebilir.

7. Potansiyel sebzeler

Brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası gibi lahanalı sebzeler de kilo kaybına yardımcı olabilecek lifler içerir.

Bir fincan pişmiş Brüksel lahanası, günlük ortalama değerin yüzde 24’ü olan 6 g lif sağlar.

 

 

 

Yorum Yap