Kategoriler
Beslenme Diyet Fitness Genel Sağlık Vücut Geliştirme

METABOLİZMA NEDİR? VÜCUT GELİŞTİRME İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

Metabolizma, vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için yaktığı enerji miktarıdır. Yemek yeme, uyuma, temizlenme vb. faaliyetler sırasında vücudumuz sürekli kalori yakar.

Metabolizma vücut bileşimleri tarafından etkilenmektedir. Bu bileşimler, vücuttaki kas ve yağ dokularının birbirlerine oranıdır. Kaslar, vücutta yağlardan daha fazla kalori kullanırlar. Kaslı vücuda sahip olan kimselerin, daha az vücut yağına sahip olmalarından dolayı, metabolizmaları daha hızlı çalışır. Örneğin aynı boy ve kiloda iki kişiyi değerlendirelim. Bu kişilerden biri düzenli olarak aerobik, fitness, vücut geliştirme vb. çalışmalar uyguladığı için vücut yağ oranı düşüktür. Diğer kişi ise hiç bir sportif faaliyet yapmadığı için, vücut yağ oranı diğer kişiye göre daha yüksektir ve doğal olarak metabolizması yavaş çalışır. Başka bir deyişle, birinci kişinin vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için, diğer kişiden daha fazla kalori yakması gerekmektedir.

Bu yüzden düzenli egzersizle metabolizmayı hızlandımak ve vücut fonksiyonlarının daha mükemmel olmasını sağlamak, önemli bir sağlık tedbiridir.

Yavaş bir metabolizmaya sahip olduğunuz da, üşüme, kuru bir cilt, yavaş nabız, düşük tansiyon vb. bir çok rahatsızlığıda beraberinde getirmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir