Kategoriler
Genel Sağlık

ÖN KOL AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Ön kollar el ve kol hareketlerine entegredir, bu nedenle bu bölgedeki ağrı günlük yaşam için oldukça rahatsız edici olabilir. Önkol ağrısı, her biri farklı bir tedavi yaklaşımı gerektiren birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir.

Ön Kol Ağrısının Sebepleri neler?

Önkol birkaç yüzeysel, acil ve derin kas içerir.

Çoğu vücut parçası gibi, yapıları da tendonlar ve bağlarla bağlıdır.

Önkol ağrısı, aşağıdakileri içeren çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir:

– Yaralanma : Düşme gibi akut bir travma, önkol kemiklerinden birinde kırılmaya veya ligaman ve tendonların hasar görmesine neden olabilir

– Aşırı kullanım : Tenis ve bazı halter türleri gibi bazı sporlar, önkoldaki kaslara yüksek derecede baskı uygular ve gerilmelerine neden olabilir. Bilgisayarların aşırı kullanımı, önkolda tekrarlayan gerilme yaralanması(RSI) olarak bilinen kas gerginliğine de neden olabilir . Bilgisayar destekli işgücünün büyümesi göz önüne alındığında, RSI’nin neden olduğu ağrılar işyerinde giderek daha yaygın bir hal almaktadır.

– Sinir sıkışması : Sinirler sıkıştırıldığında, etkilenen bölgede ve çevresinde ağrı, uyuşukluk veya karıncalanma hissine neden olabilir. Sinir sıkışması, önkolu etkileyen bir dizi farklı sendromdan kaynaklanabilir. Bunlardan en yaygın olanları karpal tünel sendromu.

– Artrit : Artrit, el bileğinde veya dirseğinde oluşabilir ve önkolda donuk bir ağrıya neden olabilir.

– Altta yatan bir durum : Aljina gibi bazı tıbbi durumlar önkolda ağrıya neden olabilir.

Ağrının türü, nedene bağlı olarak değişebilir. Örneğin, sinir sıkışması çekim ağrılarına neden olabilir , dirseğin artriti ise önkolda donuk bir ağrıya neden olabilir. RSI gibi aşırı yaralanmalar her iki ağrı tipini de indükleyebilir.

Tedavi

Tedavi şekli önkol ağrısının nedenine ve ciddiyetine göre değişir.

Ev tedavileri

Tendon hasarı, sinir sıkışması veya aşırı kullanım gibi bir yaralanma durumunda, bir kişi genellikle aşağıdaki teknikleri kullanarak evde tedavi uygulayabilir:

– Dinlenme : Ön kolla ilgili aktivitenin azaltılması, yaralı tendon, bağ, kas, kemik veya sinirin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bir kişi uzun süre hareketsiz kalmak yerine periyodik olarak dinlenmelidir. Bununla birlikte, sporla ilgili bir önkol ağrısı olan bir kişi, ağrı tamamen geçinceye kadar spordan kaçınmalıdır.

– Ağrı ilacı : Doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz.

– Hareketsizleştirme : Hareketin çok ağrılı olduğu durumlarda, kişi hareketi kısıtlamak ve ağrıyı en aza indirmek için bir atel veya askıya ihtiyaç duyabilir.

– Sıcak veya soğuk terapi : Bir buz torbası kullanımı iltihab ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir . Bir kişi, şişlik kaybolduktan sonra da ağrı tedavisini kolaylaştıracak bir ısı terapisini deneyebilir. 

Egzersizler ve esneme

Tedaviye genellikle ön kolun yavaşça rehabilite edilmesi ve güçlendirilmesi için tasarlanmış egzersizler ve eserler eşlik eder. Bununla birlikte, bir kişi sadece bir doktora danıştıktan sonra yaralanmayı şiddetlendirmekten kaçınmak için egzersiz yapmaya veya esnemeye başlamalıdır.

Bilek uzatma

Bu egzersiz ön kol kaslarını germeye yardımcı olur:

– Dik dururken önünüzdeki yaralı kolu avuç içi yere paralel olacak şekilde uzatın.

– Karşı elinizi kullanarak bileği tekrar vücuda doğru çekin.

– Ön kolda bir gerginlik hissedene kadar, ancak herhangi bir ağrı hissetmeden bileği geri çekin

– 20 saniye bu şekilde tutun.

Dirsek uzatma

Pronator kasını germek, esnekliği arttırmaya ve ön koldaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir:

– Dik otururken, dirseği bir masaya veya sandalye koluna yerleştirin.

– Karşı elinizi kullanarak ön kolunu yavaşça masaya veya zemine doğru bastırın.

– Bir gerginlik hissederken, ancak herhangi bir acı duymadan, 15 saniye bı pozisyonda tutun.

Bilek rotasyonları

Bu egzersiz ön koldan kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir :

– Ellerini omuz yüksekliğinde önünüzdeki kolları uzatın.

– Yumrukları yapın ve her bir bilekinizi saat yönünde, ardından saat yönünün tersine dairesel hareketlerle döndürün.

– Her yönde 10 tekrar gerçekleştirin.

Güçlendirme egzersizleri

Daha sonraki rehabilitasyon aşamalarında, spor salonuna gidip kablo makineleri, hafif halterler veya egzersiz bantları gibi ekipmanlar kullanmak faydalı olabilir. Bilek bukleleri veya ters bukleler gibi kuvvet artırıcı egzersizler, önkol kuvveti geliştirmeye yardımcı olarak önkol ağrısının tekrar etmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir