Kategoriler
Antrenman Genel Vücut Geliştirme

ÖNCEDEN YORMA SİSTEMİ (PRE-EXHOUSTION TRAINING PRINCIPLE) NEDİR?

Vücut için yapılan temel egzersizlerde, büyük kas grupları çalıştırılırken, küçük olan kol kasları hareketten etkilenir ve yorulur. Bu devamlı söz konusu olan bir sorundur. Örneğin göğüs ve omuz için yapılan press hareketlerinde, ağır kilolar kaldırırken, Triceps kaslarıda yorulmuş olur. Bu sebeple o kas grubunun temel hareketten sağladığı fayda da azalmaktadır. Bunun için çözüm, “Önceden Yorma Sistemi” ile çalışmaktır. Örneğin kolları pek etkilemeyen bir izole egzersiz yapılarak hemen arkasından aynı kas için temel hareket yapılıp, çift set sistemi uygulanabilir. Bu sisteme vücudun her bölgesi için basit bir programla örnek verebiliriz:

Göğüs için;

Flat Bench Dumbbell Flying

Bench Press

Sırt için ;

Pullover

Pulldown

Omuz için ;

Dumbbell Side Lateral Raise

Standing Barbell Press

Trapez için ;

Shrug

Upright Rowing

Bacak için ;

Leg Extension

Squat veya Leg Press

Böylece, ufak izole hareketlerle kolları yormadan ana kas grubunu önceden yorup, esas temel hareket uygulanır. Burada ana prensip, önce ufak ve izole hareketi, sonra ağır temel hareketi uygulamaktır.

Vücut geliştirmecilerde genel olarak ağır kilo kaldırma kompleksi veya duygusu hakimdir. Önceden yorma sistemi, psikolojik olarak çalışan kimseye ters gelmekte ve bu sebeple esas hareketi az kilo ile yapmanın önemi üzerinde pek durulmamaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir