Kategoriler
Powerlifting

Powerlifting Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Powerlifting güce dayalı spordur. Bu sporun tek amacı, gerçekte ne kadar güçlü olduğunuzu göstermektir. Powerliftingin Temel bilgileri inanılmaz derecede basittir. Mücedelede, powerlifter bir platformda tek başına durur ve tek bir tekrarlama için yapabileceği en ağır ağırlıkları kaldırmaya çalışır. Hakemler kurallara uyulduğundan emin olmaya çalışırlar.

Powerlifter squat, bench press ve deadlift olmak üzere 3 faklı mücadelede yarışır. Yarışmacının her mücadele için üç deneme hakkı vardır. Sadece en ağır kaldırdığı deneme kabul edilir. Yarışma sonunda, sporcunun  “sonucunu” oluşturmak için, sporcunun her bir mücadelede en iyi kaldırması bir araya getirilir. Örneğin, bir sporcunun  180 kg squat, 100 kg bench press ve 220 kg deadlift ise, toplamı 500 kg olacaktır. Ağırlık sınıfları, cinsiyet ve yaş grupları ile birlikte, bu sonuç daha sonra yarışmaya katılımı ve ödülleri belirlemek için kullanılır.

Kimler Powerlifting yapar?

İnsanların bir çok yanlış algısına rağmen, Powerlifting aslında oldukça kapsayıcı bir spordur. Katılmak için çok iri olmanıza gerek yok. Hem erkek hem de kadınların kendi bölümleri vardır. Her cinsiyet için yaklaşık on ağırlık sınıfı vardır. Erkeklerin ağırlık sınıfları 50 kg ile 140 kg+ arasında değişiyor. Kadınların ağırlık sınıfları 44 kg ile 100 kg+. Yaş grupları, çeşitli alt-küçük kategorilerden (gençler ve altı) farklı yüksek lisans yarışmasına (40+, 50+, 60+, vb.) Kadar her kese hitap etmektedir. Herhangi bir powerlifting yarışmasında, deneyimli sporcular kadar çok sayıda amatör sporcularda olabilir.

Peki kim powerlifting yapıyor? Kendine ve gücüne güvenen herkes kurallara uyarak yapabilir.

Peki neden powerlifting ?

Powerlifting ile uğraşan sporcuların hemen hemen hepsinin kendilerini motive edici bir çok nedenleri vardır. En önemlisi de ‘’rekabet’’. Ve bu itici güç sayesinde powerlifter daha iyi olabilmek için zamanının çoğunu spor salonunda, kendini hep bir adım öteye taşıyabileceği antrenmanlara odaklanır. Tabiki bu rekabette sürekli başkalarına karşı yarışıyor olmaları bir motivasyon olsa da, aslında her sabah kalktıklarında aynaya baktıklarında gördükleri kişi ile bir rekabet içindedirler.  Güçlenmek istiyorlar. Kendilerini test etmek istiyorlar. Kişisel rekorları kırmanın memnuniyetini istiyorlar. Onlar sadece daha iyi olmak istiyorlar.

Görüyorsunuz, powerlifting genellikle hayatın kendisinin bir mikro kozmosudur. Başlangıçta, işler o kadar zor değil ve kazançlar hızla geliyor olabilir. Yaşlandıkça daha akıllı olmalı, daha çok çalışmalı ve mütevazı iyileştirmelere geri dönebilmek için aylarca bir plana sadık kalmalısınız. Powerlifting tam olarak aynı şekilde. Çoğu sporcu, bu sürekli ve hiç bitmeyen bir gelişmeyi basitçe sever ve ondan kurtulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir