Kategoriler
Beslenme Diyet

VÜCUDUMUZ İÇİN GEREKLİ BESİN MADDELERİ NELERDİR?

BESİN TÜRLERİ

1 – MAKRO BESİNLER ; Vücudun büyük miktarda ihitiyaç duyduğu besinlerdir. Vücut için enerji sağlayan ve enerji sağlamayan besinler olarak ikiye ayrılır.

– Enerji sağlayan makro besinler; 

Karbonhidratlar ; Gram başına 4 kaloridir. Glikoz, fruktoz, galaktoz ve nişasta içerir. Beslenme açısından, nişasta daha çok tercih edilir, parçalanması ve kan dolaşımına emilmesi daha uzun sürer;Bu, kalp ve damar hastalıklarına bağlı kan şekeri seviyelerinde büyük ani artışlara neden olmadıkları anlamına gelir.

Proteinler ; Gram başına 4 kaloridir. 20 amino asit içeriği vardır. Bunların bazıları vücut için alınması gereklidir. Ama bazılarını vücut kendiside yapabilir.

Yağlar ; Eklemlerin yağlanması, organların hormon üretmelerine yardımcı olmak, bazı vitaminlerin emilimine yardımcı olmak, iltihaplanmayı azaltmak ve beyin sağlığını korumak gibi birçok fonksiyona hizmet ettiği için sağlık için yağlara ihtiyaç vardır . Ama en önemlisi vücut için sağlıklı yağların alınmasıdır. 

– Enerji sağlamayan makro besinler ;

Lif ; Lif çoğunlukla karbonhidratlardan oluşur. Bununla birlikte, vücut tarafından kolayca emilmediğinden, şeker ve nişastaların çoğu kan akışına girmez. Lif, bağırsak bakterileri için beslenme, sağlık için önemli bir besindir. 

Su ; İnsan vücudundaki yağsız kütlenin yaklaşık yüzde 70’i sudur. İnsan vücudundaki birçok işlem için hayati öneme sahiptir.

Hiç kimse insan vücudunun ne kadar suya ihtiyacı olduğundan tam olarak emin değildir. Kişinin yaşına ve kilosuna göre günlük alması gereken aı 1-7 litre arasında değişebiliyor. Su gereksinimlerinin kilo , yaş, çevresel sıcaklıklar, fiziksel aktivite, farklı sağlık durumları ve beslenme alışkanlıkları ile yakından ilişkili olduğunu biliyoruz; örneğin, çok fazla tuz tüketen biri, tüketmeyen kişiye göre daha fazla su tüketmesi gerekecektir.

“Daha fazla su içtiğiniz, daha sağlıklı olduğunuz” iddiası bilimsel kanıtlarla desteklenmez. Su gereksinimlerini etkileyen değişkenler o kadar geniştir ki, su alımı konusunda doğru tavsiyeler ancak her bir kişiyi ayrı ayrı değerlendirdikten sonra geçerli olacaktır.

2 MİKRO BESİNLER ; Vücudun daha az miktarda ihitiyaç duyduğu besinlerdir.

Mineraller ; Vücudumuzun karbon, hidrojen, oksijen ve azot dışındaki ihtiyaç duyduğu diğer kimyasal elementlerdir.

Dengeli bir diyete sahip insanlar, çoğu durumda, ihtiyaç duydukları tüm mineralleri yediklerinden elde ederler.

Vitaminler ; Vücudumuzun küçük miktarlarda ihtiyacı olan organik bileşiklerdir.

Organik bir bileşik, karbon içeren herhangi bir moleküldür.

Vücudumuzun yeterince ya da herhangi birisini sentezleyemediği (üretemediği) duruma vitamin denir, bu yüzden onu yiyeceklerimizden almamız gerekir.

Vitaminler suda çözünür (suda çözünebilir) veya yağda çözünür (yağda çözünebilir) olarak sınıflandırılır. İnsanlar için dört adet yağda çözünen vitamin (A, D, E ve K) ve dokuz adet suda çözünen vitamin (sekiz adet B vitamini ve C vitamini) vardır. Bu vitamin türlerini detaylı olarak başka bir yazımızda inceliyeceğiz.

Suda çözünen vitaminlerin daha düzenli tüketilmesi gerekir çünkü daha hızlı bir şekilde (idrarda) yok edilirler ve kolayca depolanmazlar.

Yağda çözünen vitaminler, yağlar (lipitler) yardımıyla bağırsaklardan emilir.Vücutta birikme olasılıkları daha yüksektir, çünkü çabucak çözülmeleri daha zordur. Çok fazla vitamin oluşursa, buna hipervitaminoz denir. Çok az yağlı bir diyet yağda çözünen vitaminlerin emilimini etkileyebilir.

Vitaminlerin çoğunun birçok farklı işlevi olduğunu biliyoruz. Vitamin aşırı doz semptomlarının, gıdalardan vitamin alımıyla değil, takviye veya bozulmuş metabolizma veya atılım ile ilgili olduğunu unutmayın! 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir